Technologia VRLA to skrót od angielskiego valve regulated lead acid i oznacza po polsku akumulator kwasowy z zaworem regulacyjnym. Są to baterie kwasowo-ołowiowe nieco nowszej generacji niż klasyczne. Działają praktycznie na tej samej zasadzie co starsze akumulatory oparte na płynnym elektrolicie i płytach ołowiowych lecz ich konstrukcja została poważnie unowocześniona. Akumulatory VRLA zostały wyposażone w automatyczny zawór regulujący ciśnienie wewnątrz baterii.

Przez ten zawór uwalniane są niewielkie ilości gazów produkowanych w trakcie pracy akumulatora. Mimo to akumulatory VRLA określa się jako szczelne. Nie wymagają one uzupełniania i kontroli elektrolitu, a więc zaliczane są do akumulatorów bezobsługowych. Zawory VRLA mogą być także montowane w przypadku akumulatorów żelowych (czyli w takich gdzie elektrolit zagęszczany jest krzemionką) oraz akumulatorów AGM (czyli takich gdzie elektrolit stabilizowany jest matą szklaną.

dpf-online.pl Części opel astra od starej po najnowsze wersje

Podstawowymi zaletami akumulatorów VRLA jest prosta obsługa, przyjazność dla środowiska i lepszymi parametrami oraz dłuższą żywotnością od ich klasycznych odpowiedników. Zwykle też cechują się znacznie mniejszą wagą oraz znacznie mniejszą opornością. Z powodu tych właśnie cech wybór akumulatora VRLA jest zwykle jedną z najlepszych opcji dla przeciętnego użytkownika samochodu – łatwość obsługi i trwałość to najbardziej pożądane cechy w codziennej eksploatacji pojazdu. Wybór dobrego i markowego akumulatora w technologii z zaworem regulującym jest warte wydania paru złotych więcej.

By Marian