Co to jest Amperogodzina?

Co to jest Amperogodzina?

1 listopada 2017 Wyłącz przez Marian

Kupując akumulator można spotkać się z symbolem Ah na etykiecie akumulatora. Niewiele osób wie, co to tak naprawdę znaczy i w jaki sposób interpretować takie dane. Czy ma to duże znaczenie przy zakupie akumulatora? Każdy akumulator kwasowo-ołowiowy charakteryzuje się określoną pojemnością, którą określa się w Amperogodzinach. Najprościej tłumacząc jest to ilość prądu o natężeniu jednego ampera, jaka może przepłynąć w ciągu jednej godziny. Zatem dzięki amperogodzinie można stwierdzić, jaką akumulator ma zdolność do generowania prądu o określonym natężeniu służącego do zapewnienia pracy obwodu elektrycznego w danej jednostce czasu. Dla laików może być to trudne do zrozumienia.

Chcąc najprościej wytłumaczyć, można powiedzieć, że pojemność akumulatora mierzona w amperogodzinach pozwala ocenić czas pracy akumulatora. Spróbujemy wyjaśnić to na przykładzie. Zatem jeśli na akumulatorze mamy napisane 48 Ah, oznacza to, że akumulator ten może generować prąd o natężeniu jednego ampera przez 48 godzin bądź prąd o natężeniu 2 amperów przez 24 godziny. Zatem jest to przydatne, ponieważ pozwala na ocenienie po jakim czasie pracy, akumulator zostanie rozładowany. Pojemność akumulatora wyrażana w amperogodzinach jest uzależniona od mocy silnika. Przy pojazdach o większej mocy silnika, niezbędny jest akumulator o większej pojemności.

W przeciwnym razie może okazać się, że akumulator będzie bardzo szybko ulegał rozładowaniu i nie będzie w stanie generować tak dużej ilości prądu.