Dentysta, jedni już na sam dźwięk tego słowa drżą, inni zastanawiają się, kiedy u niego byli ostatni raz, a jeszcze inni wspominają niedawną wizytę i już myślą o kolejnej. Tak naprawdę to, jakie mamy podejście do dentysty, w znacznej mierze będzie zależało od tego, jakie mamy wspomnienia z dzieciństwa, z wizyt w gabinecie stomatologicznym. Im są one lepsze, tym lepsze będziemy mieli do niego podejście jako osoba dorosła, a co się z tym wiąże, tym chętniej umówimy się na wizytę.

Dobre przyzwyczajenia są bardzo ważne

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że w przypadku stomatologa dobre przyzwyczajenia są niesamowicie istotne. Chodzi przede wszystkim o to, że należy do niego chodzić regularnie i to najlepiej co pół roku, abyśmy mieli cały czas pod kontrolą stan naszego uzębienia. Wcześnie wykryta próchnica pozwoli w odpowiednim czasie zareagować na ubytki, zapobiegając tym samym leczenia kanałowego lub usunięciu zepsutych zębów. Z tego powodu powinniśmy regularnie chodzić do dentysty, nie tylko wtedy, gdy odczuwamy ból, ale także wtedy, gdy nie odczuwamy żadnego dyskomfortu. Dodatkowo trzeba podkreślić, że przy tego typu regularnych wizytach zawsze łatwiej będzie wychwycić pojawiający się szkodliwy kamień, tak aby można go było w odpowiednim czasie usunąć. A im prędzej zostanie zauważony i usunięty, tym mniejsza szansa na pojawienie się szkód i problemów zdrowotnych.

Musimy być przykładem dla dzieci

Nie ulega wątpliwości, że dzieci bacznie obserwują rodziców i biorą z nich przykład. Jeśli dorośli boją się dentysty, źle wypowiadają się na temat leczenia stomatologicznego albo wyraźnie unikają wizyt, to dziecko automatycznie zaczyna odczuwać strach przed spotkaniem ze specjalistą. Jeśli natomiast rodzic systematycznie odwiedza stomatologa i tłumaczy dziecku, jak ważna jest pielęgnacja uzębienia i przede wszystkim regularnie zabiera dziecko do gabinetu, które powinno pojawiać się tam co cztery miesiące, to istnieje szansa, że dziecko nie będzie obawiało się stomatologa. Im szybciej oswoimy dziecko z dentystą, tym lepsze będzie miało podejście do specjalisty. Najgorsze co możemy zrobić, to zabrać dziecko do gabinetu stomatologicznego od razu na leczenie zęba, wówczas może się okazać, że dziecko się wystraszy. Dlatego tak ważne jest to, aby chodzić do dentysty również wtedy, gdy nie dzieje się nic niepokojącego, aby dziecko zdążyło się oswoić ze stomatologiem, narzędziami, jak i samym gabinetem. Dentyści mają coraz lepszy sprzęt. Jednocześnie też mają coraz lepsze podejście do dzieci. Nawet jeśli mamy złe wspomnienia z dzieciństwa, to nie oznacza, że nie możemy teraz polubić dentysty.

Zwłaszcza jeśli zobaczymy, jakie będzie miał podejście do naszych pociech.

www.wse.sosnowiec.pl

By Marian