Coraz więcej rodziców decyduje się na zakup rowerka biegowego, ponieważ widzą oni, w jak dobry sposób wpływa on na rozwój dziecka. Co więcej, już coraz młodsze dzieci poruszają się na takich rowerkach, bo tak naprawdę wystarczy, że dziecko stabilnie chodzi i biega, a już możemy próbować je sadzać na takiej biegówce. Jednak jak nauczyć nasze dziecko jazdy na rowerku biegowym, tak aby mieć pewność, że nie zrobi sobie krzywdy, że faktycznie będzie on wpływał prawidłowo na jego rozwój, a my będziemy mogli spokojnie patrzeć na radość, jaką nasze dziecko odczuwa podczas takiej jazdy?

Możemy zacząć od podtrzymywania

Jeżeli chcemy pomóc naszemu dziecku w nauce jazdy na rowerek biegowy, to możemy na początek je delikatnie podtrzymywać. Wówczas dziecko będzie się odpychało nogami, a kiedy będzie się bardziej chwiało, my delikatnie je podtrzymamy, przypominając, że musi starać się utrzymywać równowagę, a więc mieć napięte plecy i brzuch. Możemy także pozwolić dziecku na początku jeździć biegówką po domu, ponieważ mniejsza przestrzeń da mu większe możliwości, aby próbowało utrzymywać równowagę bez nadmiernego rozpędzania się, które początkowo może je zbyt mocno przerażać i wybijać z rytmu.

Pozwólmy dziecku na samodzielność

Prawda jednak jest taka, że dzieci lubią same badać swoje możliwości, sprawdzać jak wykorzystywać dany przedmiot. To oznacza, że również podczas nauki jazdy na biegówce powinniśmy im zostawić jak najwięcej samodzielności.

Po prostu wybrać się z dzieckiem na spacer gdzieś, gdzie jest równa nawierzchnia, gdzie nie ma obok samochodów, gdzie nie będzie zbyt dużo ludzi i pozwolić, aby samo kombinowało. Na początku będzie się delikatnie odpychało i praktycznie nie będzie odrywało stóp od podłoża. Jednak z każdą kolejną chwilą, gdy będzie się czuło coraz pewniej, te jego ruchy będą coraz bardziej zdecydowane. To oznacza, że nie tylko zacznie się szybciej odpychać, ale również zacznie odrywać nogi od ziemi i stopniowo coraz dłużej będzie w stanie jechać bez podpierania się. Jeśli tylko damy dziecku trochę przestrzeni i będziemy mu towarzyszyć, ale bez wtrącania się, to może się okazać, że nasze dziecko bardzo szybko opanuje jazdę na biegówce.
Warto zobaczyć w jaki sposób inne dzieci uczą się jeździć na biegówce, przypomnieć sobie jak nasza pociecha zdobywała wcześniejsze umiejętności. Jeśli damy jej swobodę, to może się okazać, że opanuje taką jazdę na biegówce znacznie szybciej, niż początkowo zakładaliśmy.

Jednak od samego początku warto tłumaczyć, że nie wolno zbytnio się rozpędzać, odjeżdżać zbyt daleko, jak i trzeba się zawsze zatrzymywać przed ulicą.

By Marian