Akumulator znajduje się we większości urządzeń elektrycznych. Bez niego laptop czy telefon komórkowy nie byłby w stanie działać. Podobnie rzecz się ma z samochodem. Mimo, ze samochód napędzany jest silnikiem, to akumulator również jest niezbędny. Umożliwia on uruchomienie silnika oraz zasilanie energią urządzeń pokładowych, takich jak lampy czy radio. Na rynku akumulatorów samochodowych można znaleźć akumulatory o napięciu 12V lub 6V. Jednakże w większości nowych pojazdów mamy do czynienia z tym wyższym napięciem, ponieważ większość aut posiada instalację elektryczną o napięciu 12V.
Odpowiednie napięcie akumulatora pozwala na jego prawidłowe funkcjonowanie. Szacuje się, że optymalna wartość napięcia akumulatoraprzy włączonym silniku powinna wynosić około 14V. Z kolei w stanie unieruchomienia pojazdu i wyłączonym silniku powinno to być około 12,5 V. Pomiaru napięcia akumulatora dokonuje się przy użyciu woltomierza, który podłącza się bezpośrednio do instalacji elektrycznej w pojeździe. Jeżeli wskaże on, że napięcie jest mniejsze od wyżej wymienionych, będzie to oznaczało, że silnik samochodu może nie odpalić, ponieważ napięcie będzie zbyt niskie. Jednocześnie jest to sygnał, że akumulator uległ rozładowaniu i należy go naładować podłączając pod prostownik. Jeżeli napięcie będzie wyższe niż wcześniej podane wartości, będzie to oznaczało, że akumulator uległ przeładowaniu i może nadawać się do wymiany.
Zatem prawidłowe napięcie akumulatora ma duży wpływ na uruchomienie silnika, więc warto co jakiś czas kontrolować tę wartość.