Na obudowie akumulatora znajdziemy pięciocyfrowy numer. Pewnie nie raz zastanawiałeś się czym jest i w jakim celu się go podaje. Dla laika, który nie interesuje się motoryzacją numer ten może być kompletną zagadką, zatem postaramy się wyjaśnić podstawowe informacje. Na terenie całej Europy obowiązuje jednolity system oznaczania akumulatorów na podstawie DIN, czyli Niemieckich Norm Przemysłowych. W ten sposób można zidentyfikować typ akumulatora.

Numer DIN składa się z pięciu cyfr, z których każda ma znaczenie. I tak, pierwsza cyfra informuje o napięciu. Zatem jeśli tą cyfrą jest 1 lub 2 oznacza to, że mamy do czynienia z akumulatorem o mocy 6 V. Z kolei jeżeli są to cyfry między 5 a 7 to jest to akumulator o mocy 12 V. Druga oraz trzecia cyfra dotyczą pojemności znamionowej.

Z kolei ostatnie dwie cyfry to odpowiedni numer, który koduje parametry oraz właściwości danego akumulatora. W jaki celu stosuje się numery DIN? Numery te dostarczają nam informacji na temat typu i parametrów akumulatora, dzięki temu przy wymianie akumulatora na nowy, wiemy jakiego szukać. Dzięki temu możemy dobrać akumulator zgodny z wymogami producenta. W ten sposób unikniemy dodatkowych kosztów oraz akumulator będzie miał właściwą pojemność – nie będzie przeładowywany ani niedoładowywany. Trzeba wiedzieć, że coraz częściej numery DIN akumulatora są wypierane przez system ETN, czyli Europejski System Kodowania.

Oczywiście, część cyfr ma to samo oznaczenie co DIN, jednakże ETN to numer dziewięciocyfrowy.

skup katalizatorów Zielona Góra

By Marian