Z jednej strony możemy narzekać, że roboty wypychają ludzi z miejsc pracy, że zabierają im możliwość zarabiania pieniędzy. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać, że maszyny są wykorzystywane zazwyczaj tam, gdzie praca jest prosta, powtarzalna i monotonna, a to oznacza, że takich pracowników można przenieść na inne stanowiska, które będą wymagały od nich większego zaangażowania. Dodatkowo jeszcze trzeba powiedzieć, że automatyzacja i robotyzacja produkcji znacznie ograniczy koszty, jakie będziemy ponosili w wyniku produkcji, a to z kolei pozwoli nam na dokonywanie kolejnych inwestycji, dzięki którym nasza firma będzie mogła jeszcze lepiej działać.

Dlaczego tniemy koszty?

Przede wszystkim, jeśli zastanawiamy się dlaczego robotyzacja produkcji pozwala na cięcie kosztów, to trzeba powiedzieć, że maszyny zastępują ludzi. To oznacza, że nie potrzebujemy już kilkunastu osób do wykonania jakiegoś zadania, bo może to zrobić za nich maszyna.

W dodatku odchodzą koszty wypłaty, urlopów, wypłacania chorobowego, jak i zapewnienia odpowiednich zabezpieczeń związanych z normami BHP. To wszystko przekłada się na fakt, że dzięki robotyzacji produkcji możemy znacznie ograniczyć koszty produkcji, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możemy wykorzystać gdzieś indziej. Tutaj płacimy raz, przy zakupie niezbędnych maszyn, jednak później zaoszczędzone pieniądze sprawią, że te poniesione koszty bardzo szybko nam się zwrócą. A niezbędny serwis maszyn nie pochłania aż tak wielu pieniędzy, aby miało się to dla nas stać nieopłacalne.

Tego możemy być pewni

Decydując się na robotyzację produkcji zyskujemy również pewność, że nie będą pojawiały się nieplanowane postoje, nie będziemy musieli się martwić tym, że brak pracowników zatrzyma działanie produkcji.

Poza tym maszyny działają cały czas tak samo, a możliwość ich monitorowania sprawia, że praktycznie eliminujemy sytuacje, w których mogłyby niespodziewanie przestać działać. Łatwiej również będzie nam zarządzać naszą produkcją, jak i zyskamy powtarzalność wyglądu i jakości produkowanych elementów, jeśli tylko zdecydujemy się na robotyzację procesów produkcji. Jeśli jeszcze mamy jakiekolwiek wątpliwości, że taka robotyzacja się opłaca, to powinniśmy skontaktować się z firmą, która przeprowadzi dla nas taką zmianę. Będziemy mogli się wówczas przekonać jak to wszystko będzie wyglądało, a dodatkowo jeszcze uzyskamy odpowiedzi na wszelkie wątpliwości, jakie się pojawiły. Nie mówiąc już o dokładnych wyliczeniach, jak wiele zyskamy decydując się na taką robotyzację procesów produkcji.

By Marian