Zużytego akumulatora nie można wyrzucić po prostu na śmietnik. Każda bateria zawiera ogromną ilość substancji niebezpiecznych dla środowiska i traktowanie ich jako zwyczajnych śmieci jest zwyczajnie nieodpowiedzialne.

Każdy akumulator zawiera sporą ilość szkodliwego elektrolitu oraz wiele metali ciężkich, takich jak ołów, lit czy rtęć. Ze zużytymi bateriami należy się obchodzić bardzo ostrożnie.

Należy pamiętać, że oddanie akumulatora do skupu nie jest jedynie opcją dla ludzi świadomych zagrożenia dla natury, ale zgodnie z przepisami prawa jest to obowiązek. Już od 2013 roku w Polsce obowiązuje ustawa zabraniająca pozbywania się takich odpadów na nieprzystosowanych do tego celu wysypiskach.

Akumulator można odnieść do sklepu motoryzacyjnego w których kupujemy nową baterię ale znacznie bardziej opłacalnym wyjściem jest udanie się z baterią do skupu. Oprócz korzyści płynących z bezproblemowego i ekologicznego pozbycia się zbędnych śmieci w skupie otrzymamy jeszcze za nie pewną kwotę pieniędzy.

Ta zwykle zależna jest od typu lub wagi samego akumulatora. Skup zazwyczaj prowadzą firmy zajmujące się utylizacją oraz recyklingiem.

Oddane tam akumulatory nie zalegają w stertach tylko przechodzą cykl odzyskiwania cennych surowców – tworzywa i elementy nie nadające się do recyklingu są zaś w profesjonalny sposób utylizowane. Być może kwoty wypłacane za zwrot akumulatora nie są ogromne, ale zawsze to lepsze niż oddanie baterii za darmo w sklepie lub co gorsza – wyrzucenie go na wysypisko lub do lasu.

By Marian