Nagrzewnic mamy na rynku sporo. Różnią się wydajnością, marką, różnymi technicznymi detalami. Czy można określić, która z dostępnych na rynku jest najlepsza, a która raczej się nie sprawdzi? Tak naprawdę wszystko zależy od warunków, w których ma działać konkretne urządzenie. Klienci mają siłą rzeczy odmienne potrzeby. Jednym w zupełności wystarczy nagrzewnica wodna, która oferuje trwalsze ogrzewanie i wolniejsze wychładzanie, zwłaszcza w pomieszczeniach izolowanych. Jednakże czasami trzeba mieć wyższą wydajność i szybszy efekt. Wtedy lepszą opcją są nagrzewnice olejowe czy chociażby gazowe. Tych ostatnich sprzedaje się wiele. Przemawiają za nimi rozmaite argumenty.

Również te natury ekonomicznej, których nie wolno ignorować. Gaz jest paliwem grzewczym, które ma kilka niepodważalnych atutów. Po pierwsze jest efektywne. Pozwala uzyskać całkiem sporą ilość energii grzewczej, co nie musi być i nie jest normą w przypadku innych rozwiązań. Na plus przemawia również relatywnie niska cena. Dlatego też wiele osób decyduje się na ogrzewanie swojego domu piecami gazowymi, ponieważ nie generują one sporych kosztów stałych, a gdy model pieca jest odpowiednio nowoczesny można liczyć na znakomitą wydajność. Nagrzewnica gazowa także jest rozwiązaniem cenionym. Uważać na kwestie bezpieczeństwa W jakim pomieszczeniu warto je zastosować? Z uwagi na swoją mobilność są cenione przez firmy, które muszą się przemieszczać i często pracują w miejscach, w których wskaźnik temperatury nie osiąga zbyt wysokich wartości. Skoro tak jest, to co trzeba zapewnić zasilanej gazem nagrzewnicy, aby mogła pracować w sposób ciągły i bezpieczny? Istotna jest na pewno wentylacja.

Należy mieć na uwadze, że spalaniu gazu towarzyszy produkcja tlenku węgla, zwanego popularnie czadem. To bezwonna, niewidoczna i bardzo niebezpieczna substancja. Nie może być w żadnym razie wdychana przez ludzi czy zwierzęta, dlatego trzeba zapewnić wentylację, a najlepiej bezpośrednie odprowadzanie spalin. Kwestia kolejna, techniczna, ale też związana z bezpieczeństwem, to operowanie przez modele nagrzewnic gazowych otwartym płomieniem. To również generuje dość konkretne i poważne zagrożenia, jakie warto mieć na uwadze. Jeśli w pobliżu nagrzewnicy pojawią się materiały łatwopalne, ryzyko rośnie. Stąd trzeba unikać wszelkich sytuacji, w których nagrzewnica gazowa mogłaby stać się źródłem zapłonu i pożaru, co może się zdarzyć. Poza czadem produktem spalania gazu jest również woda. Ona także musi być na bieżąco odprowadzana, co jest możliwe jedynie wówczas, gdy wentylacja będzie odpowiednio wydajna.

By Marian